Deklaracja dostępności

Rajd Górski na Przełęcz Przysłop - II miejsce SP Jazowsko

Rajd Górski na Przełęcz Przysłop - 2️⃣ miejsce SP Jazowsko 😎🥈
Dzisiaj, 17.02.2023r., wzięliśmy udział w Historycznym Rajdzie Górskim na Przełęcz Przysłop.
Ze szkoły wyruszyliśmy autokarem rano, około godziny 8:00. Dotarliśmy do Obidzy, gdzie zameldowaliśmy się na starcie rajdu. Po odprawie uczestników otrzymaliśmy rozkazy i zadanie do wykonania. Musielismy wejść w rolę osób pragnących dołączyć do oddziału partyzanckiego Armii Krajowej "Wilk" i dotrzeć na Przysłop, do dowódcy oddziału AK. Po drodze czyhali na nas Niemcy, przed którymi nie wolno było zdradzić celu swojej podróży. Na posterunkach wykonywaliśmy różne zadania, ćwiczenia fizyczne oraz odpowiadaliśmy na pytania dotyczące historii II wojny światowej i działań polskiej konspiracji, szczególnie tej operującej na naszym terenie.
Rajd miał na celu upamiętnienie żołnierzy Oddziału Partyzanckiego "Wilk" Armii Krajowej. Partyzanci 19 lutego 1944 roku opanowali posterunek policji niemieckiej w Ochotnicy Dolnej, dzięki czemu zdobyli znaczną ilość wojskowego wyposażenia i umundurowania. AK-owcy przeszli przez Dunajec w Tylmanowej i zamierzali przez Błyszcz, Suchy Groń i Przełęcz Przysłop dostać się w okolice polany pod Koszarkami, w paśmie Przehyby. Niestety, oddział był zmęczony całodniową zimową wędrówką w trudnym górskim terenie, dlatego zatrzymał się na Przysłopie, by odpocząć. Tam partyzantów dopadła obława niemiecka, w wyniku której zginęło pięciu Polaków, a po stronie niemieckiej gestapowiec Franz Maywald, oprawca z Hotelu Palace w Zakopanem.
Warunki w lutym 2023 roku zdecydowanie były zimowe, dzięki czemu choć w niewielkim stopniu mogliśmy się poczuć tak, jak poruszający się tamtędy przed kilkudziesięciu laty partyzanci.
Rajd przebiegł w świetnej atmosferze. Po dotarciu na Przysłop czekał na nas ciepły posiłek. Potem wzięliśmy udział w Apelu Poległych oraz mieliśmy możliwość zobaczyć inscenizację bitwy partyzantów AK z Niemcami. Oczywiście nie zabrakło też czasu na zabawy w śniegu. 😅
W rajdzie wzięło udział aż 7 szkół z naszej gminy: Jazowsko, Kadcza, Obidza, Łącko, Kicznia, Szczereż i Czarny Potok.
💓 Zajęliśmy drugie miejsce (przegrywając zaledwie jednym punktem ze szkołą ze Szczereżu). 😍
To była wspaniała lekcja historii ‼️
Dziękujemy GRH "Żandarmeria" za zorganizowanie rajdu 😁